Agrodotácie pre mladých poľnohospodárov by sa mali zdvojnásobiť

agrodotácie

Koncom apríla vyšiel pod hlavičkou Inštitútu pôdohospodárskej politiky zaujímavý komentár. Analytici v ňom odporúčajú, aby vláda vyčlenila viac zdrojov v podobe priamych platieb pre mladých a začínajúcich farmárov. Týka sa to najmä nového programového obdobie 2021 – 2027.

V rámci programového vyhlásenia novej vlády má byť podpora mladých poľnohospodárov zároveň jednou z priorít. Dotácia na začatie podnikania z eurofondov by sa mala zvýšiť na 100 000 €.  Vláda by však mala vo všeobecnosti vyčleniť viac priamych platieb pre začínajúcich farmárov. Keďže sa blíži nové programové obdobie, podľa analytikov je teraz vhodná doba na diskusiu o úprave dotačných podmienok v prospech farmárov.

Generačná výmena poľnohospodárov

Niekoľko rokov sa na Slovensku hovorí o generačnej výmene v rámci poľnohospodárskeho odvetvia. Stále však zostáva faktom, že najväčší podiel zastúpenia v rámci odvetvia má veková skupina 55-59 rokov. Spoločná poľnohospodárska politika EÚ si dáva za cieľ zlepšiť postavenie mladých farmárov a Slovensko by malo reflektovať tiež, keďže v tomto smere zaostáva za priemerom Únie. Kým v rokoch 2014 až 2020 bude súhrnná hodnota podpory pre mladých poľnohospodárov približne na úrovni 29 miliónov eur, nové nariadenie Komisie ukladá Slovensku povinnosť vyčleniť v novom programovom období pre mladých farmárov aspoň 55,6 milióna eur. Znamená to, že na nasledujúcich 6 rokov by malo prísť k dvojnásobnému zvýšeniu objemu peňazí určených pre mladých farmárov.

Momentálne je pre mladých farmárov vyhlásené výzva. Portál Grantexpert.sk organizuje k tejto výzve intenzívny mentoringový program Projektová fabrika pre tých, ktorí si chcú svoj projekt podať sami. Je to ideálna príležitosť vypracovať si vlastnú projektovú žiadosť s odborným poradenstvom skúsených expertov. Na rozdiel od bežných školení, dostávajú účastníci programu individuálnu spätnú väzbu na svoj projekt počas viacerých stretnutí. Po úspešnom zvládnutí programu odchádzajú s hotovou grantovou žiadosťou.


ĎALŠIE NOVINKY | Grantexpert.sk

ARCHÍV WEBINÁROV

Chceli by ste mať k dispozícii kompletný archív webinárov?

AKTUÁLNE VÝZVY | Grantexpert.sk

AKTUÁLNE VÝZVY

Radi vám pomôžeme získať financie pre vaše projekty.

ŠKOLENIA A WEBINÁRE | Grantexpert.sk

ŠKOLENIA A WEBINÁRE

Zorientujte sa vo svete eurofondov a iných grantov.

Všetky práva vyhradené © 2024 GrantExpert.sk