Pomoc pre kultúru v časoch koronakrízy

Niet pochýb, že kultúrny a kreatívny priemysel zažíva v súvislosti s pandémiou ťažké časy. Pre opatrenia musia byť zavreté kiná, divadlá, rušia sa koncerty a iné živé vystúpenia. Pre mnoho umelcov sú tieto opatrenia likvidačné. Nádej pre kultúru však stále je. Téma záchrany kultúry momentálne vo veľkom rezonuje v spoločnosti a veci sa posúvajú aj na štátnej úrovni.

Nové zákony a grantová podpora

pomoc pre kultúru

Vláda len pred niekoľkými dňami schválila tzv. cestovnú mapu pomoci pre profesionálov v kultúrnom a kreatívnom priemysle, ktorí najviac pocítili ekonomické dopady pandémie COVID-19. Nový zákon o dotáciách umožní MK SR poskytovať finančné dotácie počas mimoriadnej situácie, akou je pandémia COVID-19. Zjednoduší a urýchli administratívne procesy ministerstva a uľahčí aj postup pre žiadateľov.

Vďaka ďalšiemu zákonu sa zasa výrazne rozšíria možnosti podpory z verejnoprávnych fondov – Audiovizuálneho fondu, Fondu na podporu umenia a Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Fondy budú môcť poskytovať priamu pomoc na zmierňovanie mimoriadnych situácií, akou je aj pandémia COVID-19, čo doteraz nebolo možné. V súvislosti s aktuálnymi aktivitami by mohlo grantových výziev pribúdať. Každá aktivita s cieľom pomôcť kultúre má teda potenciál byť prínosom. Dobrým príkladom je výzva z Fondu na podporu kultúry národnostných menšín na riešenie dôsledkov krízovej situácie.

Dotazník na pomoc kultúre

S cieľom zmapovať ekonomické dopady pandémie na pracovníkov v kultúrnom a kreatívnom priemysle, zverejnilo MK SR dotazník. Vďaka nemu by malo ministerstvo získať reálne dáta o finančných stratách v jednotlivých oblastiach nezávislej kultúry a aj o počte ľudí pracujúcich v kultúre a kreatívnom priemysle.

Dotazník je dôležitý na určenie objemu mimoriadnych dotácií z dotačného systému ministerstva

Zdroj: MK SR


ĎALŠIE NOVINKY | Grantexpert.sk

ARCHÍV WEBINÁROV

Chceli by ste mať k dispozícii kompletný archív webinárov?

AKTUÁLNE VÝZVY | Grantexpert.sk

AKTUÁLNE VÝZVY

Radi vám pomôžeme získať financie pre vaše projekty.

ŠKOLENIA A WEBINÁRE | Grantexpert.sk

ŠKOLENIA A WEBINÁRE

Zorientujte sa vo svete eurofondov a iných grantov.

Všetky práva vyhradené © 2024 GrantExpert.sk